Rekreační středisko
  Úvodní informace

Okolí

Grabštejn - hrad a zámek stojí na strmém ostrohu nedaleko Nisy. Ve 2. polovině 13. století patřil rodu Donínů, dalším majitelem byl Jiří Mehl ze Střelic, který hrad přestavěl na renesanční zámek. Od roku 1704 ho vlastnili Gallasové. Dolní zámek slouží jako výcvikové středisko armádních služebních psů, horní je od roku 1992 přístupný veřejnosti a postupně se opravuje.

Oybin - rozsáhlé zříceniny středověkého hradu a kláštera stojí na strmém skalním ostrohu. Původně strážní hrad na staré obchodní stezce byl za Karla IV. značně rozšířen a roku 1364 v něm byl zřízen klášter celestýnů. Po požáru v roce 1577 nebyl obnoven a zůstal v rozvalinách

 

Lemberk - zámek na návrší nedaleko Jablonného v Podještědí. Původně byl strážním hradem Markvarticů, pak vystřídal řadu majitelů a v polovině 16. století byl přestavěn na renesanční zámek. Další barokní přestavbu provedli Bredové v 17. století. Po rozsáhlých opravách je zámek přístupný veřejnosti. Ve 13. století na Lemberku žila sv. Zdislava.

 

Sloup - rozsáhlé zbytky poustevny stojí na strmém skalním suku. Po roce 1690 byl objekt přeměněn na barokní poustevnu s rozsáhlými do skály vytesanými prostorami. Po zrušení poustevny v roce 1785 využívali místo majitelé sloupského panství k odpočinku.

Tolštejn - zříceniny hradu na strmém skalním ostrohu. Strážní hrad u staré obchodní stezky, přestavěn za Šlejniců v 15. století, vypálen za třicetileté války.

Nepřístupné zámky

Česká Kamenice - zámek Vartenberků z 16. století byl později upravován a počátkem 17. století doplněn Vilémem Kinským o jižní křídlo s renesančními arkádami. Dnes se zámek postupně opravuje.

Nový Falkenburk - původně renesanční zámek ze 2. poloviny 16. století byl za Pachtů z Rájova přestavěn do pozdně barokní podoby. na počátku 20. století zámek pseudobarokně upravil liberecký továrník Mořic Liebig, po roce 1945 sloužil jako odborné učiliště a dětský domov.

Barokní zámek Kinských byl postaven v letech 1730-35 jako sídlo sloupského panství. V roce 1829 byl klasicistně upraven Karlem Kinským. Dnes slouží jako domov důchodců.

 

Volně přístupné zříceniny

Fredevald - zbytky zřícenin na skalním ostrohu
Chřibský hrádek - nepatrné zbytky hrádku na skalním ostrohu
Kamenický hrad - hradní palác s vestavěnou rozhlednou
Karlsfried - nevelké zbytky zřícenin
Krásný Buk - nevelké zříceniny s mohutným příkopem
Kyjovský hrádek - nevelké pozůstatky starého sídliště na skalním ostrohu
Milštejn - nevelké zbytky hrádku, zničeného těžbou kamene
Pihelský hrádek - nevelké zbytky hrádku
Rousínovský hrádek - nepatrné stopy na hradním vršku
Starý Falkenburk - nevelké zbytky zřícenin s příkopem
Svojkovský hrádek - malý skalní hrádek v bývalém zámeckém parku
Vejrov - nepatrné pozůstatky neznámého hrádku
Velenický hrádek - nevelké zbytky zřícenin se sklepem
Větrov - starý hrádek zaniklý beze stop
Vlčí hrádek - nepatrné zbytky hrádku na skalním ostrohu
Zámecký vrch u Mařenic - nepatrné stopy po neznámém hrádku
Zámecký vrch v Kunraticích u Cvikova - téměř beze stop zaniklá tvrz v obci

 

Další zajímavosti okolí:

Anenský vrch - částečně zalesněný vrch nad Lobendavou. Na vrcholu byla v roce 1775 vybudovaná kaple sv. Anny s křížovou cestou a Getsemanskou zahradou. Každoročně se místo, vždy nejbližší neděli k 26. 7., stává cílem poutníků

Dýmník - čedičový vrch (516 m) u Rumburka. Na vrcholu je 15 m vysoká kamenná rozhledna z r. 1896

Jedlová hora - třetí nejvyšší hora Lužických hor (774 m). Na vrcholu stojí 23 m vysoká kamenná rozhledna z r. 1891, rekonstruovaná v r. 1993. Vedle je Schillerův pomník a hotel s restaurací celoročním provozem. Na vrchol vede vlek, v okolí množství lyžařských běžeckých tratí.

Křížová hora - čedičový vrch (563 m) nad Jiřetínem pod Jedlovou se zachovalou křížovou cestou z 18. století. Významná kulturní památka.

Loretánská kaple - v centru Rumburka je významná památka umístěná v komplexu kapucínského kláštera a kostela sv. Vavřince - nejseverněji položená Loreta v Evropě vybudovaná podle italského originálu (1704 - 09). Zajímavá je i její výzdoba, nad oltářem je namalovaný personifikovaný Bůh, ne pouze obvyklý symbol oko.

Štola sv. Evangelisty - zpřístupněná štola v bývalém dole na stříbrné rudy. Pochází z r. 1781, dlouhá 640 m, pro návštěvníky je zpřístupněno 300 m. Štola je součástí expozice muzea v Jiřetíne pod Jedlovou.

Tanečnice - rozložitá žulová hora s čedičovým vrcholem (597 m). Název dostala od tančících lesních víl a žínek, které tu prý za jasných nocí provádějí kouzelné reje. Stojí zde kamenná rozhledna z r. 1905, vysoká 26 m. Na místě dnešní koliby z r. 1978 stávala kdysi oblíbená Chaloupka strýčka Toma, která po II. sv. válce vyhořela.

Vlčí hora - čedičový vrch (588 m) v blízkosti Krásné Lípy. Na vrcholu jsou čedičové sloupky, které obsahují vysoké procento magnetovce. Ten způsobuje odchylku magnetické střelky až o 40o. V r. 1889 zde zbudoval Horský spolek pro nejsevernější Čechy 16 m vysokou cihlovou rozhlednu s kruhovým rozhledem. Okolí je přírodní rezervací, koncem května tu rozkvétá chráněná měsíčnice vytrvalá. Na jižním úbočí je upravená Verunčina studánka.

Zámek ve Šluknově - bývalý renesanční zámek s krásným parkem, bohatým na vzácné dřeviny. Postavil jej Arnošt ze Šlejnic ve 2. polovině 16. století. Zámek v r. 1986 vyhořel a nyní je postupně rekonstruován.

 
 
webmaster: Petr Šefr, ALFA reklama Příbram